در ادامه معرفی معرفی شهر های برتر گردشگری کشورمان تیم تحریریه LoTour.ir تصمیم گرفته تا سری به شیراز زده و جاذبه های گردشگری این شهر باستانی را با شما مرور کند اما بهتر نیست قبل از مناطق گردشگری، کمی درباره خوده این شهر صحبت کنیم؟

کلان شهر شیراز مرکز استان فارس، یکی از بزرگ ترین و پر جمعیت ترین شهر های ایران واقع شده در جنوب کشور است که در ارتفاع 1486 متری سطح دریا قرار دارد. آب و هوای معتدلی دارد و میانگین دمای سالانه این شهر 18 درجه سانتی گراد گزارش شده است. جالب است بدانید اولین اشارات به شیراز به 2000 سال پیش باز میگردد و به همین دلیل میزبان انواع بناهای تاریخی اسلامی و باستانیست که هر گردشگر جویای تاریخ و کنجکاو را صدا میزند.

 

 

آرامگاه حافظ

 

 

شیراز یکی از ادبی ترین شهر های ایران با جا دادن شاعران بسیار همانند حافظ در خود است. آرامگاه حافظ یا حافظیه در جنوب دروازه قرآن (که به آن نیز در ادامه خواهیم پرداخت) قرار دارد. همانگونه که از نامش پیداست ارامگاه حافط شیرازی (یکی از بزرگ ترین شاعران ایرانی) را در خود جای داده است همچنین چندی آرامگاه از اشخاص سرشناس دیگر نیز در این مجموعه قرار دارند. مساحت حافظیه ۲ هکتار بوده و از ۲ صحن شمالی و جنوبی تشکیل یافته‌است و این صحن‌ها توسط تالاری از یک‌ دیگر جدا شده‌اند. طبقه گفته کارشناسان تالار اصلی حافظیه از آثار دوره زندیه است.۵۶ متر طول و ۸ متر عرض دارد و از ۲۰ ستون سنگی، هر کدام به ارتفاع ۵ متر تشکیل شده‌ است. دروزه صفویه و افشاریه این بنا چندین بار بازسازی و به زیبایی آن افزوده شد اما مهم ترین اتفاق در سال ۱۳۱۵ افتاد که به کوشش علی اصغر حکمت، بنای کنونی با بهره‌گیری از عناصر معماری زندیه و یادمان‌های حافظیه، توسط ماکسیم سیرو فرانسوی طراحی و با همکاری علی سامی اجرا شد.

آدرس : شیراز، حد فاصل چهارراه حافظیه و چهارراه ادبیات

ساعات بازدید : همه روزه - ساعت 08:00 تا 21:30

هزینه : 3000 تومان - 20000 تومان اتباع خارجی - $

 

حمام وکیل شیراز

 

 

در دوره زندیه و به دستور کریم خان زند ساخته شد بنابراین نزدیک بودن این اثر به مسجد وکیل و بازار وکیل که این دو نیز در دوره زندیه ساخته شدن منطقی است. یکی از زیبا ترین موزه های تاریخی کشور در حال حاضر در این حمام قرار دارد که بازدیدش باید در لیست هر گردشگری باشد. حمام وکیل ۱۱ هزار مترمربع مساحت، ۸ هزار و ۶۶۰ متر زیربنا، ۱۲۰ متر طول و ۸۰ متر عرض دارد و در لیست بزرگ ترین حمام های ایران در رده های بالا جای میگیرد.

آدرس : استان فارس، شیراز، خیابان طالقانی

ساعات دسترسی : همه روزه - 08:00 تا 19:00

هزینه : 3000 تومان - 20000 تومان (اتباع خاجی) - $

 

آرامگاه سعدی

 

 

آرامگاه سعدی شیرازی یا سعدیه یکی دیگر از بناهای مربوط به شاعران شیرازی است که در گذشته دور محل زندگی سعدی بوده که وی اواخر عمرش را در آنجا می‌گذرانده و سپس در همان‌جا دفن شده‌است. بنای امروزی در سال ۱۳۲۸ قراردادش با مهندس فروغی و مهندس علی صادق به عنوان طراحان سعدیه بسته شد. به این ترتیب در اسفندماه ۱۳۳۰ ساخت بنای آرامگاه سعدی که طراحان آن ایرانی و معماران و کارگران آن نیز شیرازی بودند، با نگاهی از کاخ چهل ستون و تلفیقی از معماری قدیم و جدید ایرانی در باغی به مساحت 7700 مترمربع به اتمام رسید.

پیشنهاد تیم تحریریه گردش کامل این بناست و همچنین گرفتن عکس یادگاری با لباس های سنتی را نیز از دست ندهید.

آدرس : استان فارس، شهر شیراز، بلوار بوستان

ساعات بازدید : همه روزه - 08:00 تا 20:30

هزینه : 3000 تومان - 20000 (اتباع خارجی) - $

 

دروازه قرآن

 

 

دروازه قرآن شیراز یکی از دروازه های به جا مانده از شیراز باستان است. طبق گفته کارشناسان در قدیم شیراز دارای 6 دروازه که شامل : دروازه قرآن، دروازه اصفهان، دروازه سعدی، دروازه قصابخانه، دروازه کازرون، دروازه شاه داعی الی اله بوده. این دروازه در زمان عضدالدوله دیلمی ساخته قرآنی در آن گذاشته شد تا عابرین متبرک شوند. در دوران قاجاره با وقوح چندیدن زلزله صدماتی به این بنا وارد شد که محمد زکی خان نوری بنا را مورد مرمت قرار داد. در زمان قدیم در بالای دروازه دو نسخه قرآن دست نویس به خط ثلث عالی منسوب به ابراهیم سلطان قرار داشت که در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی دو قرآن خطی موجود به موزه پارس انتقال یافتند. در زمان بازدید از این بنا شیراز باری ریگر زیبایی و قدمت خود را به رخ میکشد.

آدرس : استان فارس، خیابان شیراز، ورودی شهر شیراز

ساعات بازدید : همه روزه 

هزینه : رایگان 

 

عمارت شاپوری

 

 

در شیراز مناطق گردشگری بسیاری پیش روی شماست از بناها و مناطقی که به آن قبلا اشاره کرده ایم تا ارگ کریم خان زند، مسجد جامغ، باغ دلگشای شیراز و... اما در این میان یکی از این آثار نه چندان قدیمی اما در عین حال نه چندان جدید به چشم میخورد. عمارت شاپوری شیراز، این عمارت که در تاریخ ۱۳۱۰ تا ۱۳۱۵ توسط استاد ابوالقاسم مهندسی در اوایل دوره پهلوی بنا شد و تا سال 1378 در اختیار خاندان شاپوری بود که توسط سازمان میراث فرهنگی استان فارس خریداری شد.

اما دلیل ما برای معرفی این عمارت به شما چیست؟ این عمارت به علت داشتن معماری اروپایی و ترکیب آن با معماری مدرن ایرانی دارای یکی از خاص ترین جلوه ها و نما در بین کله عمارت ها و خانه های موجود در ایران است. رستوران، نمایشگاه ها و فروشگاه های هنری بسیار جذابی در این عمارت قرار دارند که باعث میشوند حتما دست به خرج شوید.

لوتور پیشنهاد میکند حتما در شب از این اثر دیدن نمایید که زیبایی آن دو چندان میشود.

آدرس : شیراز، بلوار کریم خان زند، خیابان انوری، خانه شاپوری شیراز

ساعات ورودی : همه روزه - 08:00 تا 24:00

هزینه : 1000 تومان - $

 

شیراز جز 5 استان برتر ایران از نظر جذب گردشگر است و هر ساله هزاران نفر خاطرات خوشی را برای خود، خانواده و دوستانشان ثبت میکنند. اگر تاحال ب شیراز سری نزده اید تقویم را بردارید و نزدیک ترین تعطیلاتی را که میبیند علامت گذاری کنید و حس کنجکاوی خود را تیز! اما اگر قبلا به این شهر سفر کرده اید چی؟ خب احتمالا شما حتی قبل از اینکه ما پیشنهاد بدهیم آماده دیدار دوباره با این شهر هستید. پس قبل از اینکه بخواهید هزینه های سرسام آور سفر قدیمی و تجربه های تلخ پیدا کردن هتل مناسب، تور ارزان و خدمات دهی مناسب را نیز در سفرتان دوباره تجربه کنید بد نیست نگاهی به خدمات وب سایت LoTour.ir نیز بیندازید.

به پایان این گردش مجازی نیز رسیدیم اما به پایان گردش های خود در شهر ها و کشور های دیگر با شما هرگز! این مژده را هم به شما میدهیم که در آینده گردشی اختصاصی به بناهای تاریخی استان فارس مانند تخت جمشید و... خواهیم داشت.

تیم تحریریه وب سایت گردشگری LoTour.ir

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید و از آخرین تخفیفات با خبر شوید

Instagram

Telegram